1135 Budapest, Szabolcs utca 33.

Tel.: (1) 8869-300, Általános tájékoztatás: 1812

E-mail: info@egeszsegvonal.gov.hu

1372 Postafiók 450.

ENGLISH

Mellékhatás bejelentő
NOR keresőfelület Minőségi kifogás
magisztrális gyógyszerek

Internetes gyógyszer-kereskedelem

INTERNETES GYÓGYSZERKERESKEDELMET FOLYTATÓ GYÓGYSZERTÁRAK HIVATALOS LISTÁJA

Milyen gyógyszert lehet interneten rendelni?

Interneten csak vény nélkül kapható gyógyszer rendelhető.

Vényköteles gyógyszerek megrendelése interneten keresztül Magyarországon nem történik, tekintettel arra, hogy ezen gyógyszerek csak orvosi előírásra és nagy részük folyamatos orvosi ellenőrzés mellett használható.

A gyógyszerek besorolása és szállításuk feltételei tekintetében a tagállamok között eltérések lehetnek, így előfordulhat, hogy egy Magyarországon vény nélkül kapható gyógyszer egy másik országban vényköteles. Az internetes szolgáltatónak minden esetben ellenőriznie kell, hogy az adott gyógyszer a címzett országának jogszabályai szerint forgalmazható-e.

Az Európai Unióban működő nem magyarországi vállalkozások magyarországi címzett megrendelő részére legálisan csak vény nélkül kiadható gyógyszert adhatnak el. Amennyiben Magyarországi címzettnek mégis receptköteles gyógyszert adnak el, tevékenységük nem jogszerű. Kérjük, amennyiben ilyen honlapról nyernek értesülést, tájékoztassák Intézetünket.

Interneten más országból rendelt gyógyszer Magyarországra csak az OGYÉI által jóváhagyott, magyar nyelvű kísérőiratokkal (címke, betegtájékoztató) szállítható. Amely külföldi szolgáltató nem így forgalmazza a gyógyszert, tevékenysége nem jogszabályszerű.

Ki rendelhet gyógyszert interneten?

Interneten gyógyszert csak 14 éven felüli személy rendelhet.

Az Európai Unió tagállamaiban a hatályos nemzeti jogszabályok miatt az online rendelhető gyógyszerek köre és szállítási feltételeik egymástól eltérhetnek .

Ki végezhet Magyarországon legálisan internetes gyógyszerértékesítést?

Magyarországon legálisan internetes gyógyszerértékesítést csak gyógyszertárak végezhetnek, ha honlapjaik címét legkésőbb a tevékenység megkezdésekor bejelentették hatóságunknak.

A fentebb elérhető listába kizárólag azon magyarországi gyógyszertárak neveit, címeit és honlapcímeit vette fel az Intézet, melyek eleget tettek a hatóságnál bejelentési kötelezettségüknek, így internetes gyógyszerforgalmazásra kizárólagosan jogosultak. A legális magyarországi honlapok e jegyzékre élőlinkes hivatkozást tartalmaznak, így a honlapról is visszaellenőrizhető a tevékenység jogszerű volta.

Amennyiben a jegyzékben megtalálja azt a gyógyszertárat, amelytől gyógyszert kíván interneten keresztül rendelni, biztos lehet abban, hogy a gyógyszertár e célú tevékenysége folyamatos hatósági ellenőrzés alatt van. A hatósági ellenőrzés kiterjed a gyógyszer beszerzési forrására, a gyógyszer kiadás szakszerűségére és az azokkal kapcsolatos nyilvántartás naprakész vezetésére.

Amennyiben a jegyzékben nem találja meg azt a honlapot, amelyen Ön gyógyszert kíván rendelni, akkor megállapítható, hogy a magyarországi vállalkozás által működtetett honlap illegális, és az értékesített gyógyszer valószínűsíthetően hamis vagy nem engedélyezett. Ezek a készítmények betegséget, maradandó egészségkárosodást, életveszélyt vagy halált is okozhatnak.

Előfordulhat, hogy külföldi vállalkozások kínálnak internetes értékesítésre gyógyszereket. Ezzel kapcsolatban felhívjuk a figyelmet, hogy a magyarországi hatóságok nem tudják szavatolni a gyógyszerek biztonságosságát, és arra vonatkozóan sem tudunk iránymutatással élni, hogy hogyan lehet megbizonyosodni az adott honlap jogszabályszerű működéséről és az értékesített gyógyszer minőségéről. Javasoljuk ezért, hogy a fenti listán szereplő patikák honlapjairól rendeljenek gyógyszereket.

Közös uniós logó

2015. júliusától közös uniós logósegíti a fogyasztókat az interneten keresztül történő gyógyszervásárlásban. Az Európai Unióban működő valamennyi online gyógyszertárnak és gyógyszerkereskedőnekfel kell tüntetnie az Európai Bizottság logóját:


Ez a kattintható logó az EU-ban működő valamennyi olyan gyógyszertár és gyógyszerkereskedő honlapján megtalálható, amely szerepel a nemzeti hatóság által vezetett nyilvántartásban. A logón szereplő zászló azt az országot jelzi, ahol a gyógyszertár vagy gyógyszerkereskedő székhelye található. A vásárlók a fenti logóra kattintva a gyógyszerészeti államigazgatási szerv honlapján közzétett, a magyarországi előírások szerint működő legális patikák listájához jut. A legálisan működő kereskedők esetében a fogyasztó biztos lehet abban, hogy a kereskedő által kínált gyógyszerek eredetiek.

Hogyan büntetendő az illegális tevékenység?

Az engedély nélküli gyógyszerforgalmazás a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 199/A. § (1) bekezdése alapján szabálysértésnek minősül. A gyógyszerrendészeti szabálysértés miatt az eljárás a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörébe tartozik.

A 2013. július 1-jén hatályba lépő, a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 185/A. §-a szerint a hamis, meghamisított vagy Magyarországon nem engedélyezett gyógyszerek forgalmazása bűncselekmény, és alapesetben is három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Internetes gyógyszer-kereskedelem folytatásával kapcsolatos jogszabályi előírások

- az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről szóló 2001/83/EK irányelvnek a hamisított gyógyszerek jogszerű ellátási láncba való bekerülésének megakadályozása tekintetében történő módosításáról szóló Európai Parlament és a Tanács 2011/62/EU irányelvvel beillesztett 85c. cikk

- a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény 3. § 21. pont és 68. § (1) bekezdés

- a közforgalmú, fiók- és kézigyógyszertárak, továbbá intézeti gyógyszertárak működési, szolgálati és nyilvántartási rendjéről szóló 41/2007. (IX. 19.) EüM rendelet 17. § (5)-(6) bekezdései, 19. § (1) és (5) bekezdései,

- az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló 44/2004. (IV. 28.) ESZCSM rendelet 21/A. § (1)-(2) bekezdése

- a gyógyszereket lakossági távértékesítésre kínáló személyek azonosítására szolgáló közös logó mintájáról, valamint a közös logó hitelességének értékelését lehetővé tevő műszaki, elektronikai és kriptográfiai követelményekről szóló az Európai Bizottság 699/2014/EU végrehajtási rendelete

 



 

A megtévesztés gyakran alkalmazott elemei digitális térben (Infografika)

Honnan tudjuk, hogy megbízható helyről vásárolunk? (Infografika)

Frissítve: 2020.06.03 15:09