Kozmetikum
Mi minősül kozmetikumnak?
A kozmetikumok olyan készítmények, amelyek elsődlegesen valamilyen kozmetikai jellegű cél elérése érdekében a bőrrel, hajjal, körömmel, fogakkal, száj nyálkahártyával és a külső intim területtel külsőleg kerülnek érintkezésbe.
Kozmetikai jellegű cél lehet: pl.: tisztítás, illatosítás, dezodorálás, kinézet megváltozatása smink termékkel, hajfestékekkel, napvédelem, a környezet káros hatásainak megelőzése, az érintett testrész jó állapotban tartása.
Mi nem minősül kozmetikumnak?
A szervezetbe lenyeléssel, belélegzéssel, befecskendezéssel bekerülő termékek.
Nem kozmetikum a kifejezetten betegségek megelőzésre, gyógyításra, fájdalomcsillapításra ajánlott termék.
Vannak olyan hatóanyagok, növények, gyógynövények, amelyek nem lehetnek kozmetikum alapanyagok?
Regisztrált kozmetikumokat ki tartja nyilván?
Az EU-ban forgalmazott kozmetikumokat a felelős személynek/forgalmazónak az egységes CPNP-n kell regisztrálni, más nyilvántartás nincs.
A regisztrált kozmetikumok CPNP adatbázisa nem nyilvános felület, a felhasználó az általa kiválasztott kozmetikumról nem tud információhoz jutni.
A regisztrációval kapcsolatos kérdésekkel a Nemzeti Hatósághoz (OGYÉI) lehet fordulni.
Mit kell feltüntetni a csomagoláson?
A kozmetikai termékek csak akkor forgalmazhatók, ha azok tárolóedényén és csomagolásán letörölhetetlen, könnyen olvasható és jól látható formában szerepel a felelős személy neve vagy bejegyzett cégneve és címe; a csomagolás idején fennálló névleges tartalom súlyban vagy töltési térfogatban, az az időpont, ameddig a kozmetikai termék megfelelő feltételek mellett tárolva megfelel eredeti rendeltetésének ( „minőségmegőrzési idő”); a felhasználásra vonatkozó különleges óvintézkedésekre vonatkozó információkat; a gyártási tételszámot vagy a kozmetikai termék azonosító számát; a kozmetikai termék rendeltetését és az összetevők felsorolását. (A kivételeket, illetve a részleteket a 1223/2009/EK rendelet tartalmazza)
A fogyasztót védeni kell a kozmetikai termékek hatékonyságával és egyéb jellemzőivel kapcsolatos megtévesztő állításokkal szemben.
- Harmadik országban előállított, vagy onnan importált termékeknél kötelező felírni a származási ország nevét.
- Használattal kapcsolatos tudnivalóról is tájékoztatni kell a felhasználót, ha a termék megjelenéséből nem egyértelmű az alkalmazása pl.: rúzsra nem szükséges
- Minőségmegőrzési idő:
- jelölése:
- felhasználható
- homokóra szimbólum
- megadása:
- dátum /nap/hó/év
- felbontástól számított hónapban /nyitott tégely/